FERROPOLYMER

Trojité zasklení

Trojité zasklení

Trojitá izolační skla jsou u pasivních domů již dlouhou dobu standardem. Trojité zasklení ale přináší i pro konvenční novostavby nebo renovace několik předností, které by měl každý stavebník zohlednit při rozhodování o nákupu oken.

Trojité zasklení vás překvapí svými výhodami:

  • Vynikající hodnota tepelné prostupnosti zasklení: Ug až 0,4 W/m 2K
  • Snížení nákladů na vytápění
  • Vyšší komfort bydlení (teplý povrch zasklení v interiéru, žádné vzduchové proudy)
  • Optimální využití solární energie
  • Vyšší stupeň propustnosti světla zaručuje prostup přirozeného světla do obytných prostor
  • Žádný viditelný rozdíl oproti dvojnásobnému zasklení

Ušetřete energii i finanční prostředky použitím trojitého zasklení

Stará okna s jednoduchým zasklením nejsou dostatečně těsná, a to se promítá do nákladů na vytápění. Tepelná izolace moderních oken je mnohonásobně lepší než před pár lety. Pro srovnání: Okno s jednoduchým zasklením ze začátku 80. let mělo průměrný součinitel prostupu tepla přibližně 5-6 W/m 2K. Pro dnešní okna již platí limity definované v předpisu pro úsporu energie (EnEV 2009), a sice maximální hodnota Uw = 1,3 W/m 2K. Do budoucna se již hovoří o hodnotách Uw < 0,95 W/m 2K. To odpovídá více než pětinásobnému snížení. Jen tak lze přece efektivně snižovat náklady na vytápění a spotřebu energie. Přece jen o něco vyšší náklady na trojnásobné zasklení izolačním sklem se pak vrátí v podobě vysoké energetické účinnosti.

Emise CO2 a úspora nákladů na vytápění na příkladu okenního systému Eforte

Eforte Standardní provedení s ocelovou výztuhou
Uf (rám) 0,95 W / m 2K
Ug (trojsklo) 0,6 W / m 2K
Uw (okno) 0,8 W / m 2K (standard pro pasivní dům)
Úspora 1120 litrů topného oleje / rok
Úspora nákladů na topení za 1. rok 784,– eur
Snížení emisí CO2 za rok 2240 kg / rok

Ilustrační výpočet v porovnání se starým oknem s izolačním sklem (hodnota Uw = 2,8 W / m 2K) pro standardní okno o rozměrech 1,23 m x 1,48 m. Parametry pro výpočet nákladů na vytápění: náklady na topný olej 0,7 eur / litr, okenní plocha 50 m 2.

Pro obyvatele ale toto řešení nepřináší jen finanční výhody. Moderní byty a domy s okny s trojitým zasklením nabízejí navíc i znatelně vyšší komfort bydlení.

Vyšší komfort s trojitým zasklením

Všichni to známe: V chladných ročních obdobích vzniká v bezprostřední blízkosti oken nepříjemné proudění chladného vzduchu. V blízkosti oken snadněji prochladneme a raději si tedy přitopíme. Na naše pohodlí a zdraví ale nemá vliv jen pokojová teplota a proudění vzduchu, ale také povrchová teplota podlahy, zdí i oken. Velký teplotní rozdíl mezi různými povrchy má za následek, že chladnější plochy odebírají teplo z těch teplejších. Lidem se při kontaktu se studenými povrchy ochlazuje pokožka a mají tak pocit, že je jim zima. Jak proudění vzduchu, tak i teplotu povrchů v interiéru lze výrazně ovlivnit použitím trojitého zasklení.

Tepelný komfort díky trojnásobnému zasklení

Trojité zasklení má díky svým vysokým tepelně izolačním hodnotám jen minimální tepelné ztráty, které výraznou měrou přispívají k vysokému tepelnému komfortu. U trojitého izolačního skla jsou prostory mezi jednotlivými vrstvami vyplněny ušlechtilými plyny, které nevedou teplo. Díky tomu proniká až k vnější vrstvě skla jen minimální množství tepla a ještě mnohem méně ho uniká ven. Zároveň si vnitřní tabule skla udržuje odpovídající vyšší teplotu.

Studie provedená Institutem pro okenní techniku v Rosenheimu (ift) se zabývala srovnáním dvojitého a trojitého zasklení při venkovní teplotě -10°C a pokojové teplotě 20°C a prokázala teplotní rozdíl téměř 9°C. Dvojité izolační sklo vykazovalo vnitřní povrchovou teplotu 9,5°C, trojité izolační sklo ale 17,7°C. Malý rozdíl mezi vnitřní povrchovou teplotou a pokojovou teplotou a dalšími povrchovými teplotami v interiéru významně přispívá k pohodě a zdraví obyvatel bytu. Nevzniká zde žádné proudění vzduchu a na okně se nesráží kondenzační voda ani nevytváří námraza.

Pokud tedy zrovna stavíte nebo plánujete renovaci, měli byste uvažovat o použití oken s trojitým zasklením a provést si srovnání.

Novinky

Bezpečnostní dveře SOFIA

Bezpečnostní dveře Sofia

Více o bezpečnostních dveřích

15.04.2021

Program Nová zelená úsporám

Bezpečnostní dveře Sofia

Více o Nová zelená úsporám

29.06.2021

Chcete se nás na něco zeptat?

Adresa

Polní 2818/7, 750 02,
Přerov I - Město

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů ve smyslu nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 ze dne 27. dubna 2016... (více informací)

Spočítat cenu